Mandale

Mandale

Kiedy odkryjesz, jaka jest mandala, zaczniesz je widzieć wszędzie!

Mandala to sanskryckie słowo, które luźno przekłada się na “okrąg” lub “środek”.

Często kojarzą się słowo mandala z okrągłymi wzorami, które powtarzają kolory, kształty i wzory promieniujące od środka. Mandale mogą być precyzyjne, starannie mierzone, geometryczne i idealnie symetryczne, lub w przeciwieństwie do swobodnie płynących, organicznych i asymetrycznych. Mandale są często rysowane w kręgach, ale można je rysować w kwadraty.
Tradycje hinduistyczne i buddyjskie

W tradycjach hinduistycznych i buddyjskich mandale są przedmiotem medytacji, które pomagają we własnym rozwoju duchowym. Obraz przedstawia świat i symbole przedstawiają duchową podróż, cykle urodzenia-życia-śmierci i wzajemne powiązania wszystkich żywych istot. Hinduistyczna tradycja koncentruje się na urzeczywistnieniu ja jako jednego z boskim. Natomiast w tradycji buddyjskiej nacisk kładzie się na potencjał oświecenia (natura Buddy), a zdjęcia wewnątrz mandali ilustrują przeszkody, które trzeba przezwyciężyć w celu rozwijania współczucia i mądrości. Rysowanie mandali w tej tradycji następuje według ścisłych zasad.

Mandale w naturze

Płatki śniegu, kwiaty i muszle jak nautilus na zdjęciu powyżej są przykładami, gdzie mandale pojawiają się w naturze. Cykliczne wzorce księżyca i pór roku są również postrzegane jako mandale.

Osobisty Mandale

Carl J. Jung, psychiatra szwajcarski wprowadził na Zachód praktykę tworzenia mandali do samodzielnego wyrażania, odkrywania i uzdrawiania. W codziennej praktyce Junga w tworzeniu mandali odkrył, że kształty, kolory i symbole odzwierciedlają jego umysłowe, emocjonalne i duchowe samopoczucie w czasie, w którym je stworzył. Zauważył, jak zmieniły się jego rysunki mandali, gdy jego stan umysłowy i emocjonalny uległy zmianie. Mając na uwadze te rysunki mandali, Jung stwierdził, że nasi podświadomie i świadomi zawsze szukają równowagi. W pracy Junga z klientami kazałby im rysować mandale. Zauważył, że dzięki tworzeniu mandali, pomagało ono złagodzić u pacjentów cierpiących na chaotyczne stany psychiczne. Jung określił również uniwersalne wzory i archetypy, które powróciły w swoim mandale i jego klientach.

Podczas tworzenia mandali do osobistego korzystania z przyjemności i refleksji nie ma żadnych zasad. Można rysować symetryczne wzory lub wypełnić okrąg kształty i kolory w jakikolwiek sposób. To zależy od osoby rysującej mandalę do podjęcia decyzji.

Zapraszam do zbadania tej praktyki tworzenia osobistych mandali.

Dodaj komentarz